KARPACKI PUŁK UŁANÓW

 

 

 

image003Karpacki Pułk Ułanów powstał jako integralna część (Samodzielnej) Brygady Strzelców Karpackich z rozwinięcia jej Dywizjonu Rozpoznawczego (12 stycznia 1941) i pozostawał w jej składzie formalnie do 10 stycznia 1942, kiedy to podporządkowano go bezpośrednio dowódcy Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie. Już 19 grudnia 1941 pułk wycofano z Tobruku i skierowano do Kairu w celu przezbrojenia w sprzęt motorowo-pancerny. Do 1 października 1942 pułk wykonywał zadania bojowe w Egipcie, po czym został przeniesiony do Iraku jako jednostka Armii Polskiej na Wschodzie. Wraz z utworzeniem II Korpusu Polskiego wszedł w jego skład. W lipcu i sierpniu 1943 pułk przetransportowano do Palestyny, a w październiku i listopadzie do Egiptu i stamtąd w grudniu do Włoch.

Dowódcą Karpackiego Pułku Ułanów był major Władysław Bobiński.

 

Skład pułku:

- szwadron dowodzenia

- 1. szwadron

- 2. szwadron

- 3. szwadron

 


Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie w części lub w całości tekstów, zdjęć lub innych materiałów graficznych może odbywać się wyłącznie za pisemną zgodą autora strony.

All rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of the author of this site is prohibited.