2. ARMIJNA GRUPA ARTYLERII

 

 

 

Pierwsze polskie jednostki artyleryjskie na Wschodzie powstały w Związku Sowieckim. W styczniu 1942 utworzono w miejscowości Kenimech w Uzbekistanie 7. Pułk Artylerii Lekkiej (przemianowany później na 7. Pułk Artylerii Konnej). Pułk ten wschodził w skład 7. Dywizji Piechoty. Wiosną 1942 utworzono w Karausu w Kirgizji 7. Pułk Artylerii Ciężkiej. Kolejna jednostka, 1. Pułk Artylerii Ciężkiej, powstała w maju 1942 w obozie Barbara w ówczesnej Palestynie. Po ewakuacji Armii Polskiej w ZSRR na Bliski Wschód, we wrześniu 1942 zorganizowano w Iraku tzw. Artylerię Ciężką Armii Polskiej na Wschodzie. W jej skład włączono sformowany w Palestynie 1. Pułk Artylerii Ciężkiej (przemianowany na 10. PAC) i sformowany w Związku Sowieckim 7. Pułk Artylerii Ciężkiej (przemianowany na 11. PAC). Wiosną 1943 Artylerię Ciężką APW przeorganizowano ponownie i przemianowano na 2. Armijną Grupę Artylerii.

 

Dowódcą Artylerii Ciężkiej, a później 2. AGA, był od września 1942 generał brygady Roman Odzierzyński.

 

W skład 2. AGA wchodziły:

- 7. Pułk Artylerii Konnej

- 9. Pułk Artylerii Lekkiej

- 10. Pułk Artylerii Ciężkiej

- 11. Pułk Artylerii Ciężkiej.

 


Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie w części lub w całości tekstów, zdjęć lub innych materiałów graficznych może odbywać się wyłącznie za pisemną zgodą autora strony.

All rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of the author of this site is prohibited.