2. SAMODZIELNA BRYGADA PANCERNA (2. BRYGADA CZOŁGÓW)

 

 

image002Zalążki broni pancernej powstały jeszcze na terytorium ZSRS wraz z tworzącą się tam Armią Polską. Najpierw sformowano 5. i 6. Batalion Pancerny, na bazie których powstał Ośrodek Organizacyjny Broni Pancernej, ewakuowany 26 marca 1942 do Persji. W jego miejsce w kwietniu 1942 utworzono Ośrodek Szkolny Broni Pancernej, który opuścił ZSRS 12 sierpnia 1942. W Palestynie, po reorganizacji, ośrodek został przeformowany w 1. Batalion Czołgów, przy którym znajdowało się Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej. 4 kwietnia 1942 batalion i centrum dyslokowano do obozu Hill 69, w którym organizowano 2. Brygadę Czołgów, a we wrześniu całość przetransportowano do Iraku. Przy brygadzie nadal znajdowało się Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej. W lipcu 1943, w związku z utworzeniem 2. Korpusu Polskiego, nastąpiła zmiana nazwy Brygady na 2. Samodzielną Brygadę Pancerną. 21 sierpnia 1943 Brygadę przeniesiono do Palestyny w rejon Gazy.

 

Pierwszym dowódcą Brygady był generał Tadeusz Kossakowski, a następnie od 16 października 1942 generał Gustaw Paszkiewicz i od 18 lipca 1943 generał Bronisław Rakowski.

 

Skład 2. Brygady Czołgów był następujący:

- 4. Batalion Czołgów

- 5. Batalion Czołgów

- 6. Batalion Czołgów

 

Po reorganizacji w lipcu 1943 w skład 2. Samodzielnej Brygady Pancernej weszły:

- 1. Pułk Ułanów Krechowieckich

- 4. Pułk Pancerny „Skorpion”

- 6. Pułk Pancerny „Dzieci Lwowskich”

 


Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie w części lub w całości tekstów, zdjęć lub innych materiałów graficznych może odbywać się wyłącznie za pisemną zgodą autora strony.

All rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of the author of this site is prohibited.