RAMLA

CMENTARZ WOJENNY BRYTYJSKIEJ WSPÓLNOTY NARODÓW

 

 

POŁOŻENIE  

 

image002Cmentarz położony jest w północnej części miasta Ramla (Ramleh), przy granicy z miastem Lod, w dzielnicy arabskiej, pomiędzy strefą przemysłową, a drogą krajową nr 40. Główne wejście na cmentarz znajduje się przy ulicy Rabat.

 

HISTORIA CMENTARZA

 

Cmentarz powstał w czasie I wojny światowej, podczas walk brytyjsko-tureckich o Palestynę, wkrótce po tym, gdy 1 listopada 1917 Ramla została zdobyta przez 1. Australijską Brygadę Kawalerii Lekkiej. W grudniu 1917 w Ramla i w sąsiednim Lod powstały punkty medyczne. To właśnie one zaczęły pierwsze pochówki na terenie obecnego cmentarza, a w latach późniejszych przeniesiono tu także poległych z pól bitewnych Latrun, Sarona i innych.

W czasie II wojny światowej cmentarz był wykorzystywany przez bazę brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych w Lod (obecnie Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ben-Guriona) oraz okoliczne szpitale wojskowe.

Spoczywa na nim 4468 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej (3300 z I WŚ, 1168 z II WŚ), 891 żołnierzy innych narodowości z obydwu wojen oraz 525 osób (żołnierze, policjanci, cywile) z okresu międzywojennego i z lat powojennych, do końca brytyjskiego mandatu w Palestynie.

Na cmentarzu są 272 polskie groby żołnierskie. Pochodzą z lat 1940-1947.

 

Lokalizacja

Lista grobów

Plan cmentarza

image004

image005

Uwaga: Na planie cmentarza działki z polskimi grobami żołnierskimi oznaczone są kolorem żółtym.