GAZA

CMENTARZ WOJENNY BRYTYJSKIEJ WSPÓLNOTY NARODÓW

 

 

POŁOŻENIE

 

image002Cmentarz znajduje się półtora kilometra na północny-wschód od miasta Gaza, na terenie Strefy Gazy należącej do Autonomii Palestyńskiej. Położony jest niedaleko Bureir Road, 370 m od (nieczynnej) stacji kolejowej.

 

Uwaga: Ze względu na sytuację w Strefie Gazy turystyczny wjazd do niej jest obecnie niemożliwy. Polskie MSZ informowało, iż „Strefa Gazy praktycznie od połowy 2007 r. pozostaje niedostępna dla ruchu osobowego, ponieważ została uznana przez władze izraelskie za „wrogie terytorium”. W czerwcu 2007 r. w wyniku rebelii bojowników Hamasu Palestyńska Władza Narodowa utra­ciła faktycznie kontrolę nad Strefą Gazy, która jest obecnie admi­nistrowana przez struktury Hamasu, wrogie proprezydenckiemu ugrupowaniu Al-Fatah. W związku z przejęciem przez Hamas władzy w Strefie Gazy dotychczasowe przejścia graniczne między Gazą i Izraelem oraz Egiptem zostały zamknięte dla ruchu osobo­wego, co praktycznie uniemożliwia wjazd do lub wyjazd ze Strefy Gazy”.

 

HISTORIA CMENTARZA

 

Cmentarz powstał w czasie I wojny światowej, podczas walk brytyjsko-tureckich o Palestynę, wkrótce po zdobyciu Gazy 7 listopada 1917 przez brytyjską 54. Dywizję (wschodnio-angielską). Pierwsze pochówki miały miejsce zaraz po zdobyciu miasta, lecz większość poległych została tu przeniesiona i pogrzebana już w roku 1918, po zawieszeniu broni.

W czasie II wojny światowej cmentarz był wykorzystywany przez kilka australijskich i jeden brytyjski szpital wojskowy.

Spoczywa na nim 3427 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej (3217 z I WŚ, 210 z II WŚ), 234 żołnierzy innych narodowości z obydwu wojen oraz 30 osób (żołnierze, policjanci, cywile) z lat powojennych, do końca brytyjskiego mandatu w Palestynie.

Na cmentarzu znajduje się 36 polskich polskich grobów żołnierskich. Pochodzą z lat 1943-1944.

 

Lokalizacja

Lista grobów

Plan cmentarza

Uwaga: Na planie cmentarza działki z polskimi grobami żołnierskimi oznaczone są kolorem żółtym.